اتوماسیون فرآیند رباتیک یا Rpa چیست؟

اتوماسیون فرآیند روباتیک (Robotic Process Automation) که به اختصار RPA نامیده می‌شود، به معنی استفاده از سیستم‌های رباتیک برای اتوماسیون کردن یک سازمان یا کسب و کار است.

به بیان دیگر، اتوماسیون رباتیک، نوعی تکنولوژی است که برای نرم افزارهای کامپیوتری این شرایط را فراهم می‌کند تا عملکرد انسان را هنگام استفاده از یک سیستم دیجیتال، شبیه‌سازی و یکپارچه سازی کنند.

مزایای RPA

RPA سازمان‌ها و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا هزینه‌های کارکنان و خطاهای انسانی را کاهش دهند. دیوید شاتسکی، مدیر عامل Deloitte LP، به تجربه یک بانک در پیاده‌سازی RPA اشاره می‌کند. این بانک فرآیند مطالبات خود را با استقرار 85 ربات برای اجرای 13 فرآیند و رسیدگی به 1.5 میلیون درخواست در سال، بازطراحی کرده است. شاتسکی می‌گوید این بانک با استفاده از RPA ظرفیتی معادل بیش از 200 کارمند تمام وقت با تقریباً 30 درصد هزینه جذب کارکنان بیشتر را به سیستم خود اضافه کرده است.

ربات‌های RPA معمولاً کم هزینه هستند و پیاده سازی آن‌ها آسان است و نیازی به نرم افزار سفارشی یا یکپارچه سازی سیستم‌های عمیق ندارند. شاتسکی می‌گوید چنین ویژگی‌هایی حیاتی هستند، زیرا سازمان‌ها به دنبال رشد، بدون متحمل شدن هزینه‌های قابل توجه یا اصطکاک و تنش بین کارمندان هستند. شاتسکی می‌گوید: «شرکت‌ها سعی می‌کنند وقت آزاد بیشتری ایجاد کنند تا بتوانند با خودکار سازی وظایف کم‌ارزش مرتبط با کسب‌ و کار خود، خدمات بهتری ارائه دهند.»

شرکت‌ها می‌توانند با تزریق RPA با فناوری‌های شناختی مانند یادگیری ماشین (ML)، تشخیص گفتار و پردازش زبان طبیعی، امور اتوماسیون خود را افزایش دهند و کارهایی را که در گذشته به توانایی‌های ادراکی و قضاوتی انسان‌ها نیاز داشتند خودکارسازی کنند.

ویادرو می‌گوید پیاده‌سازی‌ چنین RPAهایی که در آن‌ها ممکن است بیش از 15 تا 20 مرحله خودکارسازی شوند، بخشی از یک زنجیره ارزش شناخته شده به عنوان اتوماسیون هوشمند (IA) هستند. ویادرو می‌گوید: «اگر بخواهیم همه شرکت‌های بزرگ را تقسیم‌بندی کنیم و از آنها بپرسیم که برای سال آینده چه برنامه‌ای در دستور کار خود دارند، نزدیک به 100 درصد آن‌ها اتوماسیون هوشمند را ذکر می‌کنند.»

به گفته گارتنر، بازار RPA تا سال 2020 به بیش از یک میلیارد دلار می‌رسد و تا آن زمان، اتوماسیون و هوش مصنوعی نیازهای کارکنان در مراکز خدمات مشترک تجاری را تا 65 درصد کاهش می‌دهد. ضمن اینکه تا سال 2020، بیش از 40 درصد از شرکت‌های بزرگ به دنبال به کارگیری ابزارها و نرم افزارهای RPA خواهند رفت.